Ba Jiao Ting 2009 Gong Ting Pu'er Wang (Shu Pu'er)

Gong Ting Pu'er Wang eli Hovin Pu'er Kuningas on perinteikkään Limingin teetehtaan Ba Jiao Ting -brändin shu pu'er -tee. Tämä on 2009 vuoden tuotantoa. Lehtimateriaali koostuu nimen mukaisesti pienistä lehdistä ja silmuista. Kuivassa teessä on raikas mausteisen mehevä tuoksu. Maljassa tuoksu on mausteinen, mineraalinen ja öljyinen. Maku on hienostuneen mausteinen ja kaarnainen. Siinä on hieman punaviinistä hedelmäistä sävyä sekä mineraalisuutta.

Varastossa
SKU
t793
Grouped product items
Tuotenimi Määrä
Ba Jiao Ting 2009 Gong Ting Pu'er Wang - 50g
11,00 €
Ba Jiao Ting 2009 Gong Ting Pu'er Wang - 357g
74,00 €

Yleistä

Liming-teetehdas on Eteläisessä Yunnanissa Menghain alueella toimivan teentuottaja. Tehdas on perustettu vuonna 1964 ja sitä voisi pitää yhtenä Pu'er-teeteollisuuden merkittävimmistä toimijoista. Tehdas on yhä Kiinan valtion omistuksessa. Tehdas on teollinen toimija ja teellä on tämän takia omanlainen tyylinsä ja makunsa. Yksinkertaistettuna tällaiset pu'er-teet ovat keskimäärin nuorena melko agressiivisia, mutta voivat ikääntyessään kehittyä uniikilla tavalla. Melko suuri osa tuotannosta perustuu plantaasiteehen, jonka takia teelaaduista ei usein saa yhtä montaa haudutusta kuin vanhojen teepuiden teestä. Teet ovat pääosin sekoituksia monelta eri teetilalta. Tehtaan pu'er-teet tuotetaan pääosin Ba Jiao Ting eli Kahdeksankulmainen Paviljonki -brändillä. Monet Bai Jiao Ting -brändin tuotteista on sertifioitu kiinalaisella Green Food -sertifikaatilla, joka kokemuksemme mukaan takaa hyvin luotettavasti sen, että tuotteet ovat torjunta-ainejäämien suhteen puhtaita.

Tämä tee

Tämä Ba Jiao Ting -brändin shu pu'er -tee on 2009 vuodelta. Sen nimi on Gong Ting Pu'er Wang mikä tarkoittaa Hovin Pu'er Kuningasta. Hovi-viittaus tarkoittaa shu pu'erin kohdalla usein sitä että käytetty lehtimateriaali koostuu silmuista ja pienistä lehdistä. Tässä tapauksessa on juuri näin. Tee on mukavasti tasaantunut iän vaikutuksesta ja ikä on lisäksi tuonut teehen kompleksisia mausteisia sävyjä.

Maku

Kuivassa teessä on raikas mausteisen mehevä tuoksu. Maljassa tuoksu on mausteinen, mineraalinen ja öljyinen. Maku on hienostuneen mausteinen ja kaarnainen. Siinä on hieman punaviinistä hedelmäistä sävyä sekä mineraalisuutta.

Hauduttaminen

Puristetusta teestä on jollain terävällä työkalulla irrotettava lehtiä hauduttamista varten. Voit käyttää esim. ruokailuveistä. Piikkimäinen muoto toimii parhaiten, sillä se rikkoo lehtiä vähemmän. Pu'er-teen hauduttamiseen käytetään kiehautettua vettä. Lehtiä tarvitaan noin 3-5 grammaa, eli reipas ruokalusikallinen irtonaista teetä. Tee voidaan hauduttaa ns. gongfu-tekniikalla käyttäen alle 300ml teekannua ja hauduttaen lehtiä useita kertoja. Tällöin haudutusten pituus tulisi olla noin 30-60 sekuntia. Lehtien määrää voidaan myös lisätä, jolloin haudutusaika voidaan pudottaa 10-20 sekuntiin. Jos käytössä on suurempi teekannu tai halutaan tehdä vain yksi haudutus, haudutusajan tulisi olla 3-5 minuuttia. Säädä lehtimäärää haluttavan voimakkuuden aikaansaamiseksi.

  • Valmstusmaa/Tilverkad i: Kiina / Kina
  • Valmistusaineet/Ingredienser: Tee/te
  • Maahantuoja/Importör: Teepolku Oy
  • Y-tunnus/FO Nummer: 2484659-6
  • Säilytys kuivassa ja huoneeenlämmössä / Förvaras torrt, ej över normal rumstemperatur
Write Your Own Review
Olet arvostelemassa:Ba Jiao Ting 2009 Gong Ting Pu'er Wang (Shu Pu'er)
Arviosi