Fukamushi Kabusecha (2025)
Tämä tee on voimakkaasti höyrytettyä varjostettuna kasvanutta teetä eli Fukamushi Kabusechaa. Tämä 2025 sadon tee on tuotettu Yamen alueella Kyushun saarella Etelä-Japanissa. Kuivassa teessä on heleä umamisen herukkainen tuoksu. Maljassa tuoksu on mehevä ja hieman mausteinen. Maku on makean umaminen, tyylikkään ruohoinen ja kirkas.
Yleistä
Suurin osa Japanissa tuotetusta lehtiteestä on senchaa. Tarkalleen ottaen termi sencha tarkoittaa kaikkea haudutettavaa teetä. Erikoistyypit kuten gyokuro luokitellaan kuitenkin normaalisti omaksi teetyypikseen. Aikaisemmat poiminnat ovat yleisesti ottaen korkeampilaatuisia. Tämän lisäksi teepensaiden kasvuympäristö kokonaisuutena vaikuttaa teen makuun. Teenlehdet höyrytetään nopeasti poiminnan jälkeen mikä estää lehtien hapettumisen. Tämän jälkeen lehdet rullataan ja kuivataan. Korkealaatuinen sencha tarjoaa hienon yhdistelmän vegetaalista makeutta, mehevyyttä ja miellyttävää kitkeryyttä.
Kabusecha on sencha-teen erikoistyyppi. Teepensaat varjostetaan 2-3 viikoksi ennen teenlehtien poimintaa, jonka ansiosta teenlehtien väri tummenee lehtivihreän määrän lisääntymiseen seurauksena. Samalla teen maku muuttuu miedommaksi ja makeammaksi. Kabusecha-teen tuotanto vastaa Gyokuro-teetä, mutta varjostusaika on lyhyempi.
Fukamushi on usein sencha-teelaatujen nimissä näkyvä lisänimike, joka tarkoittaa sitä, että kaikkien japanilaisten vihreiden teelaatujen kohdalla tehtävä lehtien höyrytys on tehty tavallista pidempänä. Tämä vähentää teenlehtien kitkeryyttä ja muutenkin jalostaa teen makua siten, että teen maku on pehmeämpi ja makeampi.
Tämä tee
Tämä 2025 kevään Fukamushi Kabusecha-tee on tuotettu Etelä-Japanissa Yamen alueella. Monien voimakkaasti höyrytettyjen fukamushi-laatujen tapaan tässäkin teessä teenlehdet ovat hieman hienojakoisempaa. Tee toimii parhaiten haudutusastioissa, joissa on tiheä ja laakea siivilä.
Maku
Kuivassa teessä on heleä umamisen herukkainen tuoksu. Haudutetun tuoksu on mehevän umaminen ja hieman mausteinen. Maku on makean umaminen. Teessä on tyylikäs ruohoisen kirkas maku.
Hauduttaminen
Käytä noin 2g (ruokalusikallinen) lehtiä henkilöä kohden. Veden lämpötilan tulisi olla noin 80 astetta. Haudutuksen sopiva pituus on 2-3 minuuttia, jos kannun koko on alle 500ml ja 2-4 minuuttia jos tilavuus on suurempi. Jos teetä haudutetaan mukissa, reipas teelusikallinen lehtiä riittää. Säädä lehtien määrää ja haudutuksen pituutta maun mukaan. Lehtiä voi usein hauduttaa muutaman kerran.
- Valmstusmaa/Tilverkad i: Japani / Japan
- Valmistusaineet/Ingredienser: Tee/te
- Maahantuoja/Importör: Teepolku Oy
- Y-tunnus/FO Nummer: 2484659-6
- Säilytys kuivassa ja huoneeenlämmössä / Förvaras torrt, ej över normal rumstemperatur